• patio
  • fontanny
  • mała architektura
  • ławki, drewniane huśtawki
  • płotki, ogrodzenia

Mała architektura

Mocno wpływa ona na ostateczny wizerunek ogrodu – często bywa dominująca.

Dobór i łączenie materiałów to ważna sprawa, łatwo tu popełnić błąd - przeładowanie, złe skomponowanie lub zastosowanie zbyt dużej ilości odmiennych materiałów - wiąże się z tworzeniem ogrodów chaotycznych, w których brak jest harmonii. Istotne jest dopasowanie użytych materiałów do elewacji domu, a nawet stylu wyposażenia wnętrz mieszkalnych – dyskretne powtórzenia i powiązania wpływają na harmonię oraz dynamikę przestrzeni.

Mała architektura to:

Konstrukcje ogrodowe - altany, tarasy, pergole, trejaże, murki dekoracyjne i oporowe, ogrodzenia, podesty, pomosty, grille i inne.

Możemy zastosować gotowe elementy dostępne na rynku lub zaproponować indywidualne, unikatowe rozwiązania dostosowane do warunków działki i wymagań przyszłego użytkownika przestrzeni.

Nawierzchnie - kamienne, brukowe, betonowe, naturalne, żwirowe i inne.

Duża ilość rozwiązań i sposobów wykonania nawierzchni terenowych - stwarza ogromne możliwości kreowania płaszczyzn. W zalezności od funkcji przyszłej nawierzchni (ruch pieszy, samochodowy) wybieramy odpowiedni materiał. Całość musi współgrać z pozostałymi elementami wykończenia.

Meble - gotowe zestawy wypoczynkowe (drewniane, z tworzywa sztucznego, wiklinowe, ratanowe, itp.), ławki, hamaki, parasole i inne to ruchome elementy wyposażenia przestrzeni. Przy wyborze kierujemy się dostępnym miejscem, stylem jaki panuje w ogrodzie i w domu oraz z uwagi na okres zimowy - możliwości związane z przechowywaniem mebli.

Urządzenia rekreacyjne - huśtawki, zestawy urządzeń zabawowych dla dzieci, piaskownice, boiska i inne.

Zabawa w ogrodzie nie jest przeznaczona jedynie dla najmłodszych użytkowników. Możemy zaaranżować przestrzeń do gier i zabaw rodzinnych.

Elementy dekoracyjne - rzeźby, donice, różnego rodzaju eksponaty, głazy i inne to przysłowiowa kropka nad 'i' - stanowią swoistą dekorację ogrodu.

Rodzaj i dobór tych elementów zależy głównie od budżetu inwestora, gdyż jest to duży procent z całej inwestycji.