Znaki wiosny spotykamy coraz częściej. Wybijające z ziemi rośliny przypominają: "Już czas wziąć się do pracy!".

Drzewa i krzewy ozdobne liściaste

Zdejmujemy zimowe okrycia z roślin. Gatunki najwrażliwsze (hortensje ogrodowe, budleje i niektóre odmiany rododendronów) odkrywamy dopiero pod koniec miesiąca, a gdy zapowiadane są większe przymrozki, na noc nadal je osłaniamy.

Kwiecień to najlepszy czas na sadzenie róż. Po posadzeniu pędy przycinamy na wysokość 25-30 cm. Skracamy też gałęzie róż rosnących już w ogrodzie, z wyjątkiem gatunków pnących i okrywowych, które tego nie wymagają.

Wszystkie gatunki krzewów możemy teraz rozmnożyć przez odkłady. Elastyczne jednoroczne gałązki przyginamy do ziemi i przysypujemy podłożem. Po kilku miesiącach roślina wytworzy w tym miejscu korzenie i wypuści nowe pędy. Jesienią młody krzew będzie można oddzielić i posadzić w innym miejscu.

Iglaki

Jeśli wiosna jest sucha, zakurzonym po zimie roślinom warto zrobić solidny prysznic.

Starannie oglądamy igły i łuski, aby nie przeoczyć szkodników lub śladów chorób grzybowych. W razie potrzeby jak najszybciej opryskujemy rośliny odpowiednim preparatem. Na moich modrzewiach i świerkach co roku pojawiają się ochojniki (na tych pierwszych wyglądają jak kłębki białego woskowatego puchu, a na drugich jak drobniutkie szyszki). Zanim zaczną pękać pąki, opryskuję drzewa preparatem Promanal 60 EC (2 proc.). W maju stosuję Fastac 100 EC (0,02 proc.) i Mospilan 20 SP (0,02 proc.) lub Confidor 200 SL (0,04 proc.). Zabiegi ograniczają żerowanie szkodników i ratują iglaki przed obumarciem. Wcześniej, kiedy nie stosowałam oprysków, kilka młodych okazów straciłam.

Drzewa i krzewy owocowe

Tylko na początku miesiąca możemy jeszcze sadzić nowe drzewka - muszą zdążyć się przyjąć, zanim zaczną wypuszczać liście.

Umieszczamy w ziemi przygotowane zimą sadzonki porzeczek i winorośli tak, by tylko jeden pąk znajdował się nad podłożem. Uważajmy, by nie sadzić ich do góry nogami! Ziemię wokół pędów dobrze uciskamy lub udeptujemy. Wystarczy zostawić między nimi odstępy 8-10 cm; gdy się przyjmą i zaczną rosnąć, jesienią rozsadzimy je luźniej.

Byliny

Rośliny cebulowe, które zasililiśmy nawozem w poprzednim miesiącu, zakwitną lada dzień. To dla nich duży wysiłek, dlatego dwa lub trzy tygodnie po pierwszym nawożeniu powinniśmy zrobić to ponownie, stosując dawkę 3-5 dag/m2. Przed zaaplikowaniem nawozu dokładnie spulchniamy ziemię wokół roślin. Dzięki tym zabiegom cebule zachowają dobrą kondycję również w przyszłym roku. Ja często stosuję nawozy wolno działające, które rozsypuje się tylko jeden raz. Oszczędzam sobie sporo pracy, a i dla roślin jest to lepsze, bo dokarmiane są równomiernie przez cały okres wegetacji.

Na rozsadniku lub w inspekcie wysiewamy nasiona na rozsadę: astry alpejskie, dzwonki karpackie, rudbekie, orliki, żagwiny, gęsiówki i złocienie wielkie. Gatunki źle znoszące przesadzanie (np. łyszczec, łubin, mak wschodni) wysiewamy od razu na miejsca stałe.

Kwiaty jednoroczne i dwuletnie

Hartujemy rozsadę przygotowaną w domu: codziennie na kilka godzin wystawiamy ją na zewnątrz. U mnie najlepszym miejscem jest balkon. Najpierw ustawiam pojemniki z rozsadą w miejscu ocienionym, a po kilku dniach bezpośrednio na słońcu. Gdy nie ma przymrozków, zostawiam rośliny na balkonie na noc.

Na rabatach wysiewamy już maciejkę, maczki kalifornijskie, smagliczkę nadmorską, groszek pachnący i nagietki - nie boją się przymrozków, a zaszkodzić im może jedynie brak wilgoci.

Trawnik

Usuwamy pojawiające się na murawie chwasty wieloletnie (m.in. mniszek i babkę), najlepiej za pomocą długiej wąskiej łopatki lub specjalnego chwastownika. Jeśli trawnik jest duży i mocno zachwaszczony, łatwiej zastosować oprysk preparatem Bofix lub Starane, które niszczą tylko gatunki dwuliścienne (większość chwastów), a nie szkodzą jednoliściennym (trawie i roślinom cebulowym).

Zasilamy trawnik mieszanką nawozową, a gdy trawa zacznie rosnąć, przeprowadzamy pierwsze koszenie. Zwykle zbiega się to z kwitnieniem forsycji.

Kwiecień to najlepsza pora na zakładanie nowych trawników. Kiełkowaniu sprzyja zapas wilgoci w glebie i niezbyt wysoka temperatura (optymalna to 15-18° C).

Oczko wodne

Jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej, montujemy urządzenia filtrujące i fontanny.

Teraz jest dobra pora na sadzenie i przesadzanie grążeli i grzybieni. Jeżeli w poprzednim roku rośliny nadmiernie się rozrosły (pokrywały więcej niż 1/3 powierzchni wody), trzeba je przerzedzić.

Gdy temperatura wody podniesie się powyżej 10° C, możemy wpuścić do zbiornika ryby przechowywane w akwariach. W ciepłe dni możemy już podawać zwierzętom pokarm, zaczynając od niewielkich dawek. Chodzi o to, by zjadały całą porcję, inaczej resztki zalegają na dnie, co prowadzi do mętnienia wody.

Kwiaty balkonowe i tarasowe

Regularnie podlewamy i zasilamy krzewy i byliny w pojemnikach. Jeśli to możliwe, wymieniamy wierzchnią warstwę ziemi.

Hartujemy (wystawiamy na kilka godzin na powietrze) rozsadę kwiatów przeznaczonych do dekoracji skrzynek. Po tym zabiegu nabiorą intensywniejszej barwy i zachowają zwarty pokrój.

Możemy już posadzić w pojemnikach pierwsze wiosenne kwiaty, które nie boją się chłodów: bratki, stokrotki, pierwiosnki, niezapominajki i gatunki cebulowe. Będą zdobiły balkon i taras do czasu, gdy minie niebezpieczeństwo przymrozków i zastąpimy je roślinami sezonowymi. Na moim balkonie o tej porze ukwiecona jest przynajmniej jedna skrzynka, którą dobrze widać z mieszkania. Dzięki temu wiosna szybciej zagląda do moich okien.

Warzywa

Siejemy do gruntu buraki, cebulę, por, późne odmiany pietruszki i marchwi, a pod koniec miesiąca - fasolę i warzywa przyprawowe: kminek, majeranek, cząber i bazylię. Wysadzamy zahartowaną rozsadę warzyw przygotowaną pod folią lub w inspekcie (sałatę i rośliny kapustne). Polecam szczególnie kalarepkę, bo szybko rośnie i schrupana zaraz po zerwaniu smakuje wyśmienicie.

W inspekcie, pod folią lub w mieszkaniu wysiewamy nasiona pomidorów i papryki, a w drugiej połowie miesiąca ogórków, cukini i patisonów.

Źródło: Ogrody